Nasze publikacje

środa, 12 październik 2011 12:59

Fanatyk

(1 Głosuj)

„Kocham i nienawidzę. Jakżesz to możliwe?” (Catullus)   Kocham a jednocześnie nienawidzę, czy to możliwe? Jak Można być faszystą, antysemitą będąc jednocześnie żydem?

Główny bohater filmu „Fanatyk” jest faszystą i szczerze nienawidzi żydów, jego życiowym celem, marzeniem, priorytetem jest po prostu zabić żyda. Choć nienawidzi judaizmu i podważa prawdy objawione przez Boga to jednak nie może wyzbyć się szacunku do Tory czy choćby do żydowskich świąt. Zasady które zostały zaszczepione w nim w dzieciństwie nie pozwalają mu w efekcie zrealizować swojego życiowego celu.
Film tak naprawdę pokazuje historię prawdziwej wiary, wiary wynikającej nie kultury w której człowiek został wychowany czy wiary wpojonej przez rodziców, ale wiary która wypływa z buntu przeciw niej, z buntu który popycha do poznania, do szukania prawdy a prawda często okazuje się zawarta w wierze. Może właśnie chodzi o to by nie wierzyć w to co narzuca na kultura czy rodzinna tradycja, ale zbuntować się przeciw temu i zwalczać poszukują prawdy, prawdy o sensie naszego życia.

Media